שפכים תעשייתיים וחקלאיים

 • תכנון מתקני טיפול בשפכים תעשייתיים
 • טיפול בשפכי רפתות
 • ייעוץ בנושא תאגידי מים ושפכים
 • דיגום ואנליזה של שפכי תעשייה
 • סקרי שפכים

שפכים תעשייתיים

חברת KTE מתמחה במתן פתרונות לטיפול בשפכים תעשייתיים וייצוג מפעלים אל מול תאגידי המים והרשויות השונות. ידע מעמיק וניסיון של למעלה מ-30 שנה בתחום התעשייה הכימית והפטרו-כימית בשילוב עם שיטות מתקדמות מתחום הנדסת הסביבה, מאפשרות לחברת KTE לייצר פתרונות יעילים ואמינים בהתאם לדרישות הלקוח ותקני המשרד להגנת הסביבה.

כיום ישראל מהווה מעצמה עולמית בתחום הטיפול בשפכים והשבת מי הקולחים לשימוש חקלאי או הזרמתם לנחלים תוך כדי הקפדה על איכותם. מקורות מרכזיים לשפכים בעלי ריכוז מזהמים גבוה הם תחומי התעשייה והחקלאות (שפכי רפתות). במקרים רבים, שפכים אלו מכילים חומרים אשר הזרמתם הישירה למט"ש (מתקן טיפול שפכים) מהווה בעיה סביבתית ותפעולית למתקן. על כל מפעל ובעל רפת אשר מייצר שפכים לוודא כי הם עומדים בתקנות המשרד להגנת הסביבה.

מפעלים רבים מייצרים שפכים בעלי ערכים אשר חורגים את התקן והזרמתם ישירות למט"ש אסורה ועלולה, מלבד הנזק הסביבתי הנגרם, לגרור כנסות כבדים. במקרים רבים, הפתרון הכלכלי ביותר הוא טיפול קדם בתחומי המפעל עצמו, אשר מאפשר את הזרמתם של השפכים המטופלים למט"ש העירוני או השבתם של המים המטופלים לשימוש פנימי של המפעל. פתרון נוסף הוא פינוי השפכים האסורים למתקן טיפול בשפכים תעשייתיים בהתאם לנהלים.

 

שירותי ייעוץ, דיגום וטיפול בשפכים תעשייתיים

טיפול בשפכים תעשייתיים
תכנון מערכות לטיפול בשפכי תעשייה. צוות המהנדסים של KTE מורכב ממהנדסי תהליך ומהנדסי סביבה אשר יודעים להיכנס לקרביים של כל תהליך ייצור תעשייתי. דיגומים ואנליזות של הזרמים השונים לצד עבודת חקר יסודית ומתקן פיילוט הם המתכון הבטוח להצלחת הטיפול בשפכים תעשייתיים. למשרד נסיון עשיר בטיפול בשפכים של עשרות מפעלי תעשייה ברחבי הארץ.
 • טיפול בשפכי תעשיית מזון
 • טיפול בשפכי תעשיית עיבוד וציפוי מתכות
 • טיפול בשפכי רפתות וחזיריות
 • טיפול בשפכי תעשייה כימית
 • טיפול בשפכי תעשייה פרמצבטית
טיפול בשפכי רפתות
שפכי הרפתות מהווים מעמסה על מתקני הטיפול המוניציפלים וגורמים לירידה באיכות הקולחין. הרגולציה המחמירה דורשת מבעל הרפת טיפול קדם לשפכים המוזרמים למערכת הביוב הראשית. למשרד מגוון פתרונות יציבים וכלכליים אשר מתוכננים בהתאם לערכי שפכי הרפת והספיקות המיוצרות:
 • טיפול אנאירובי UASB
 • שיקוע פיזיקוכימי
 • DAF
   
ייעוץ בנושא תאגידי מים
נושא השפכים התעשייתיים של בתי עסק ומפעלים נמצא, במרבית המקרים, תחת אחריותם של תאגידי מים אזוריים. תאגידים אלה מבצעים מעקב אחר ערכי המזהמים בשפכים התעשייתיים ע"י דיגומי השפכים ואנליזות כימיות. תאגידי המים קובעים עבור כל מפעל ובית עסק את תוכנית הדיגום בהתאם לאופי פעילות המפעל והשפכים המיוצרים בו. בהתאם לכך, קובע התאגיד את סוגי המזהמים הנבדקים ותדירות הדיגומים. במקרים רבים, נתקלים בתי העסק השונים בחריגות בשפכים אשר עלולים להביל לקנסות כבדים ואף לאישום פלילי. על מנת להסדיר באופן חוקי את עניין השפכים, יש לבצע דיון עם הגורמים הרלונטים בתאגיד ולהגיע להסדר. אנו ב-KTE, בעלי נסיון והיכרות ארוכת שנים עם תאגידי מים ושפכים ברחבי הארץ. אנו נלווה אתכם למציאת פתרונות בשטח לחריגות ובמקביל נדאג להסדר ארוך טווח אל מול תאגיד המים האזורי.      
דיגום שפכי תעשייה
אם ברצונכם לקבל תמונה מציאותית של הרכב השפכים התעשייתיים במפעלכם, יש לבצע דיגום ואנליזה של השפכים במעבדה מוסמכת. KTE הנציגים הבלעדיים של מעבדות ALS הצ'כיות בישראל. סוגי אנליזות:
 • סריקת מתכות
 • COD/BOD
 • TSS/VSS
 • כלורידים
 • נתרן
 • דטרגנטים
 • ועוד...
אישורי מנהל
טיפול בשפכי מאפייה
טיפול בשפכי מפעל מתכות
טיפול בשפכי מאפייה
במקרה זה נקראנו לתכנן ולהקים מתקן טיפול בשפכי מפעל מאפים גדול אשר מייצר כמויות שפכים גדולות עם חריגות בערכי ה-COD (צריכת חמצן כימית), TSS (מוצקים מרחפים) ו-FOG (שמנים ושומנים). העיקרון המנחה בתכנון התהליך הוא הפרדת הזרמים השונים הנוצרים במפעל וטיפול פרטני בכל אחד מהם. הפרדת הזרמים מאפשרת שליטה תהליכית גבוהה, יעילות מירבית, חיסכון כלכלי ובסופו של יום עמידה מלאה בדרישות הזרמת השפכים למערכת הראשית. המתקן משלב תהליכי הפרדה גרויטציונים עם טיפול ביולוגי מתקדם הנעזר במינון אנזימים ייעודיים לפירוק השפכים. המתקן כולל מערכת בקרה אוטומטית אשר מתריעה לצוות התפעול במקרה של תקלה. המערכת מתופעלת ע"פ שגרת תחזוקה אשר הוגדרה מראש בהתאם לאופי המתקן וצרכיו השונים.
טיפול בשפכי מפעל מתכות
בתעשיית המתכות נעשה שימוש אינטנסיבי באמולסיות לצורך קירור מכונות הייצור. האמולסיה המשומשת זורמת למערכת השפכים. לצורך עמידה בתקני ההזרמה למערכת השפכים יש צורך בטיפול קדם אשר יאפשר זאת. הטיפול בשפכי מפעל המתכות כולל מספר שלבים:
 1. שבירת האמולסיה והפרדה גרביטציונית - ע"י חימום ושינוי ערך ה-PH ניתן להביא לשבירה של חלק ניקר מהאמולסיה בשפכים וליגרום לציפה של הפרקציה האורגנית.
 2. מינון כימיקלים (קואגולנט, פלוקולנט וכימיקלים נוספים)- ע"י מינון כימיקלים אשר מנטרלים את הדחייה בין החלקיקים ע"י ביטול המטען החשמלי (קואגולנט) ולאחר מינון פולימר אשר מצמד את המוצקים (פלוקולנט), ניתן ליצור "פלוקים" אשר שוקעים בקלות.
 3. אגן שיקוע - באגן זה זורמים השפכים זמן מספיק לצורך שקיעת ה"פלוקים". לאחר שלב זה השפכים יוצאים נקיים מספיק לצורך הזרמת למערכת השפכים.
 4. מיכל איזון ותיקון PH- מיכל אליו ממוננים כימיקלים לצורך ניטרול (תיקון PH) השפכים.
שלב מקדים לתכנון המתקן היה, ביצוע סדרת ניסויים במעבדה התהליכית שלנו. שם ביצענו דימוי מלא של התהליך לצורך אופטימיזציה של התהליך ובחירה נכונה של הכימיקלים, זמני השהייה ומימדי המתקן לצורך קבלת ערכי שפכים תקינים.

פרוייקטים נבחרים

לאורך השנים ביצעה חברת KTE עשרות פרוייקטים בתחום הסביבה. אתם מוזמנים להתרשם מפרוייקטים נבחרים

 קרא עוד...

 

ייעוץ סביבתי

חברת KTE מתמחה בייעוץ סביבתי למפעלים, בתי עסק ומוסדות ממשלתיים 

 

 קרא עוד...

 

דיגום וטיפול בקרקעות מזוהמות

מגוון שירותים בתחום הקרקעות: דיגום וביצוע סקר קרקע, תכנון תהליך שיקום הקרקע ומתן חוות דעת וייעוץ מול המשרד להגנת הסביבה והראשויות השונות

 קרא עוד...

 

עמודים: 1 2 3 4 5
UA-102290836-1